گیاهان آپارتمانی

بنت قوس : بررسی جامع و 0 تا 100 گیاه بنت قوس

گیاه آپارتمانی بنت قوس

بنت قنسول یک گیاه آپارتمانی زیبا با رنگ برگ های سبز و گلبرگ های قرمز می باشد و گیاه بومی کشور مکزیک است که در ادامه به بررسی آن می پردازیم .

برگ های این گیاه بیضی شکل به رنگ سبز با لبه های صاف یا کمی دالبرشکل میباشند و گل ‌برگ های آن بیش از دو تا شش ماه دوام می‌آورند.
اسم دیگر این گیاه ، گیاه کریسمس است و بیشتر برای دکوراسیون در منزل ، محل کار و .. مورد استفاده قرار می گیرید
. این گیاه در کنار زیبایی خیره کننده اش ،خواص غدایی و دارویی بسیاری داشته و از زمان های گدشته به خصوص در کریسمس بسیار مورد استقبال مردم در اکثر نقاط دنیا قرار می گیرد.
نام انگلیسی گیاه بنت قنسول Flower Of Christmas و نام علمی آن Euphorbia Pulcherrima و از خانواده افوربیا میباشد.

جالب است که بدانید نام دیگر این گیاه از نام اولین سفیر آمریکا در مکزیک یعنی “رابرت پوینست” الهام گرفته شده زیرا او نخستین کسی بود که گیاه بنت قنسول را در سال 1825 با خود به آمریکا برد.

گل آپارتمانی بنت قوس

نوع رشد گیاه بنت قنسول

نوع رشد این گیاه در مکزیک به‌صورت درختچه‌های حدودا یک متری و به پهنای تقریبا 45 سانتی متری می باشد البته نکتته قابل توجه این است که گیاه بنت قنسول در شرایط مناسب تا حدود 4 متر هم رشد کرده و توانایی تحمل دمای زیر ده درجه سانتی گراد را ندارد.

لازم است بدانید این گیاه از دسته گیاهان شیره دار به‌حساب می‌آید ،تماس آن با دست و پوست خطر آفرین نیست ولیکن افرادی که دچار حساسیت های پوستی هستند از تماس با شیره این گل خود داری کرده و محل تماس را با آب و صابون شست و شو دهند .

گیاه آپارتمانی بنت قوس

شرایط نگهداری گیاه بنت قنسول

 • نور ،
 • دما ،
 • آبیاری ،
 • رطوبت ،
 • خاک،
 • کود دهی ،
 • گلدهی ،
 • هرس ،

نور مناسب بنت قوس

گیاه بنت قنسول به نور زیاد در ساعاتی مشخص علاقه دارد وبه اصطلاح روز کوتاه است یعنی زمانی که ساعات روز از شب کوتاه تر باشد ، شروع به گل دادن می کند و این امر به طور معمول در فصول پاییز و زمستان اتفاق می افتد.

مورد قابل توجه این است که نور مورد نیاز این گیاه باید غیر مستقیم باشد و نور مستقیم به گیاه آسیب وارد می کند ،لذا پنجره های جنوبی و نورگیر ها بهترین موقعیت برای قرار گیری گلدان های این گیاه می باشند. بنت قنسول حداقل روزی 6 ساعت به نور غیر مستقیم نیاز دارد.

دمای مناسب بنت قوس

بهترین دما برای گیاه بنت قنسول ، دمای مابین 15 الی 25 درجه سانتی گراد می باشد و دمای مناسب برای آن در طول روز 21 الی 19.5 درجه سانتیگراد و در شب 16.5 الی 15.5 درجه سانتیگراد در شب است . نکته حائز اهمیت این است که دمای محل نگهداری این گیاه نباید به زیر 10 درجه برسد .

گل آپارتمانی بنت قوس

آبیاری گیاه بنت قوس

جهت آبیاری این گیاه چشم نواز، اول از خشک بودن لایه رویی خاک گلدانتان اطمینان حاصل کنید و پس از آن برای آبیاری مجدد اقدام کنید
نکته ای که خریداران گل بنت قنسول به آن توجه زیادی نمیکنند این است که آبیاری بیش از حد باعث پوسیدگی گیاه و ریزش برگ آن می شود .
در هنگام آبیاری به این موضوع توجه داشته باشید که آب بر روی برگ ها ریخته نشود زیرا باعث ایجاد لکه های سفید روی برگ های گیاه می شود.

رطوبت مورد نیاز گیاه بنت قوس

گیاه بنت قنسول بسیار فضای مرطوب اطراف محل رشد خود را دوست دارد پس میتوانید برای فراهم سازی فضای مطلوب از روش های مختلفی مانند قرار دادن ظرف آب در کنار گیاه و ایجاد محیط رطوبتی استفاده کنید.

خاک مناسب برای بنت قوس

بهترین خاک برای این گیاه ، خاک قلیایی شده ، بوده و بهتر است از پکیج های استریل و آماده که دارای خاک‌برگ هستند استفاده کنید.

گیاه بنت قنسول به خاکی مرطوب نیاز داشته و باید پس از آبیاری ، آب از منافذ زیرین گلدان خارج شود ،اصطلاحا خاک مورد استفاده خاصیت زهکشی داشته باشد .لازم است بدانید آبیاری بیش‌ازحد و کمتر از حد لازم گیاه ،منجر به ریزش برگ‌ها می‌شود.

خاک مناسب بنت قوس

کود دهی به گل بنت قوس

برای رشد سریع و بهتر این گیاه توصیه ما به شما استفاده از تقویت کننده های مخصص گیاهان و کودهای حاوی فسفر، پتاسیم و نیتروژن است . اما به این نکته توجه داشته باشید که هنگامی‮ که گیاه در مرحله شکوفه دادن است ، کود دادن به آن را به هیچ وجه توصیه نمیکنیم.

گل دهی گیاه بنت قوس

گلدهی :بنت قنسول گیاه حساسی است و اگر شرایط نگهداری و رشد آن در حالت ایده آل فراهم شود، از اواخرتابستان شروع به گل دهی و قرمز شدن برگ ها می کند و از اردیبهشت ماه رنگ برگ های آن به سبز متمایل تبدیل می شود .

هرس کردن بنت قوس

هرس گیاه بنت قنسول در فصل بهار و در پایان اردیبهشت ماه و در اواخر تابستان، برای تحریک جوانه زنی گیاه پیشنهاد می شود ،برای این کار سر شاخه های این گیاه را هرس کنید.

توصیه برای نگهداری بهتر بنت قوس

 • گلدانتان را به دور از گرما و سرمای مستقیم مانند ، کولر ، بخاری و رادیاتور نگهدارید
 • برای آبیاری گیاهتان آب را بجوشانید و اجازه دهید در دمای اتاق به مدت چند ساعت سرد شود و سپس از آن استفتده کنید.
 • گیاه بنت قنسول با استفاده از قلمه چوب نرم در ماه های اسفند ، بهار و یا حتی تابستان تکثیر می شود. اگر تمایل دارید که گیاه شما پرپشت و کوتاه باشد فرایند فلمه زدن را شهریور ماه آغاز کنید .برای ریشه دار شدن قلمه ها بین ۵ تا ۷ هفته زمان لازم است . روزهای ابری و زیاد شدن ساعات شب باعث سرعت بخشیدن در گل دهی این گیاه است .
گیاه آپارتمانی بنت قوس ، گیاه آپارتمانی

نکات مهم قبل از خرید گیاه بنت قنسول

 • اگر قصد خرید گیاه بنت قنسول را دارید بهتر است گیاهی را انتخاب کنید که دارای برگ و ساقه متراکم و رنگ برگ های آن متمایل به سبز تیره باشد
 • توجه داشته باشید که جوانه ها به صورت غنچه و باز نشده ، سفت قابل دیدن باشد.
 • حتما به این نکته توجه داشته باشید که گلبرگ های کوچکی که دور جوانه های زرد روییده اند نباید بی رنگ و پژمرده باشد.
 • هنگام خرید دقت داشته باشید اگر جوانه ها بی رنگ یا زرد شده باشد و یا گرده های اطراف گیاه دور گلدان ریخته بودند ، آن گل را خریداری نکنید.
 • پیش از خرید خود ، تمام برگ های گیاه را بررسی کنید تا دچار آفت یا شپشک نشده باشد

روش های کارآمد برای تحریک به گل دهی گیاه بنت قنسول

چند روشی ساده اما کاربردی برای القای گیاه شما به گلدهی وجود دارد. برای مثال در هنگام سرد شدن هوا گلدان خود را به داخل خانه بیاورید و دمای مطلوب را فراهم کنید.

این گیاه برای رنگ دهی گلبرگ ها و برگ های خود به چهل روز زمان از اوایل مهر تا اواسط آذر نیازمند است و در دوره روز کوتاه خود قرار میگیرد که در آن صورت حداکثر به 14 الی 16 ساعت تاریکی نیازدارد . توصیه می شود در هنگام تاریک شدن هوا گیاه خود را در فضایی تاریک و بستری مناسب قرار دهید و تا فردای همان روز به گیاه فرصت دهید بعد از آن گیاه احتیاج به 6 الی 8 ساعت نور غیر مستقیم دارد که این کار سبب رنگ دهی سریع و گلدهی زودتر گیاه شما می شود.

آشنایی گل و گیاه آپارتمانی بنت قوس

بیماری های گیاه بنت قنسول

 • ریزش برگها ،
 • ریزش برگهای پایینی ،
 • سوختن کناره برگها ،
 • پیچ خوردگی برگها ،

ریزش برگ ها ی بنت قوس
عوامل مختلفی همچون آبیاری زیاد از حد و یا بیش از حد کم ، دمای بالا ،کمبود ازت گیاه در ریزش برگهای بنت قنسول تاثیر دارد و باید نکات فوق رعایت شود.

ریزش برگهای پایینی
اگر ریزش برگها به گونه ای باشد که برگ های پایینی گیاه را تحت تاثیر خود قرار دهد بیشتر بخاطر کمبود آب و خشکی می باشد ،این بدان معناست که گیاه را هرچه سریعتر آبیاری کنید .

سوختن کناره برگ های بنت قوس
از دلایل سوختگی کنار برگها می تواند کمبود کلسیوم باشد که در این صورت نباید از کودهای دارای آمونیوم استفاده کرد .

پیچ خوردگی برگ های بنت قوس

اگر پیچ خوردگی برگ های جوان به سمت پایین باشد و ریزش و نمایان شدن نوار های زرد روی برگها اتفاق بیوفتد نشانه تجمع و سمیت آمونیوم میباشد و علت آن دمای پایین و رطوبت بسیار زیاد است ، پس حتما درمصرف کودهای حاوی نیتروژن برای گیاهتان دقت کافی را داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *